Spotkanie członków Koła Przewodników z przedstawicielem OM PTTK
16 maja, godz. 17.00 – Zapraszamy członków Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK na spotkanie z przedstawicielem Oddziału Miejskiego PTTK, na którym zostaną poruszone bieżące sprawy dotyczące współpracy w zakresie usług przewodnickich, szkoleń itp.
Szkolenie w Muzeum Narodowym w Lublinie
16 maja, godz. 10.00 – Muzeum Narodowe w Lublinie organizuje dla przewodników turystycznych – posiadających uprawnienia do oprowadzania turystów po wystawach stałych i zainteresowanych oprowadzaniem po wystawie czasowej „Co babie go pędzla? Artystki polskie 1850-1950” – szkolenie, które zakończy się egzaminem pisemnym (pod koniec maja). Wystawa czasowa potrwa do 5 października 2025 roku.
Rajd „Sobotnia włóczęga” (okolice Nałęczowa)
10 maja (sobota) – Komisja Turystyki Pieszej Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie i Koło Przewodników Miejskich i Terenowych zapraszają na trzecią edycję rajdu z cyklu "Sobotnia włóczęga" połączony ze zwiedzaniem Chaty Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. W zaciszu letniej pracowni pisarz pracował nad takimi utworami jak „Dzieje grzechu”, „Duma o hetmanie”, „Słowo o bandosie” czy „Róża”. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci poety związanego z Nałęczowem. Na podstawie uchwały Sejmu RP Stefan Żeromski został jednym z patronów 2025 roku.
Zebranie informacyjne
9 maja, godz. 17.00 – Zebranie informacyjne dotyczące spacerów z cyklu „Tajemnice i legendy Starego Miasta”, które są organizowane w każdą sobotę i niedzielę maja oraz czerwca. Prosimy przewodników o zgłaszanie się na oprowadzanie w OM PTTK lub na piątkowych zebraniach.
Spacer w Święto Konstytucji 3 Maja
3 maja – Koło Przewodników Miejskich i Terenowych Oddziału Miejskiego PTTK na zaproszenie władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich Lublina będzie współorganizatorem uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji.
Przedstawiciele Oddziału Miejskiego PTTK i Koła Przewodników z pocztem sztandarowym wezmą udział we mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej o godzinie 10.00 w Archikatedrze Lubelskiej. W czasie uroczystości na Placu Litewskim delegacja PTTK złoży kwiaty w hołdzie Twórcom Konstytucji.
O godzinie 15.00 przewodnicy PTTK poprowadzą społecznie spacer „Lubelskim Szlakiem Konstytucji”. Zapraszamy mieszkańców Lublina i turystów do udziału w spacerze, który rozpocznie się przy Pomniku Konstytucji 3 Maja na Pl. Litewskim, a zakończy na Wzgórzu Zamkowym.
Spacery weekendowe z przewodnikiem PTTK
1, 2, 3 i 4 maja, godz. 12.00 i 15.00 – Zapraszamy turystów i mieszkańców Lublina na spacery z cyklu „Tajemnice i legendy Starego Miasta”. Bilety w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy są do nabycia na 10 minut przed spacerem u przewodnika dyżurującego w kiosku PTTK, na parterze kamienicy Lubomelskich, Rynek 8.
Spacer z miejskim konserwatorem zabytków
27 kwietnia (niedziela), godz. 17.00 – Klasztor oo. Dominikanów zorganizował spacer z miejskim konserwatorem zabytków dr. Hubertem Mącikiem, który oprowadził nas po dzielnicy Czwartek i opowiedział historię dawnej przedlokacyjnej osady Czwartek z VI –VII wieku, od 1515 roku miasteczka Czwartek, posiadającego własną radę miejską, wójta, kościół, który powstał w połowie XVI wieku z prywatnej fundacji Samuela Maciejowskiego i został przebudowany w XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego według proj. Piotra Traversi. W 1668 roku kościół prebendarski przekształcono w kościół parafialny. Podczas prac archeologicznych w 2016 roku znaleziono pod prezbiterium kościoła kamienny mur wcześniejszej gotyckiej świątyni z XIV wieku. Przy kościele na Czwartku w XVI wieku działało Bractwo św. Mikołaja i Bractwo Muzykantów oraz cechy rzemieślnicze, a w XVII wieku powstał szpital i szkoła.
Zebranie informacyjne
25 kwietnia, godz. 17.00 – Zebranie będzie poświęcone obchodom Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Lublinie, w organizację którego włączyło się Koło Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK.
Informacje bieżące
18 kwietnia (Wielki Piątek) –Zebranie nie odbędzie się.